Farma Ohrazenice

Plemenní hřebci

Dartoni

  • Původ: Darco x Clarimo
  • Plemeno: holštýnský teplokrevník
  • Plemenná kniha: CS
  • Výkonnost: ST*
  • Rok narození: 2012
  • Rodokmen Dartoni
  • Holštýnská rodina: 2554
  • KVH: 169 cm

Popis koně

Hřebec vlastního chovu, velmi nadějný potomek jednoho z nejlepších světových plemeníků Darca.

Dartoni velmi úspěšně zahájil sezonu 2019, kdy dosáhl věku sedmi let. Doposud absolvoval bezchybně 3 soutěže stupně S**, vybojoval v nich dvě pátá a jedno čtvrté místo a na sklonku května absolvoval v Domažlicích svou první soutěž stupně ST* (135 cm) - bez trestných bodů, stejně jako finále, v němž v legendární Ceně Chodska obsadil 3. příčku! Stále potvrzuje svou skokovou inteligenci, šikovnost, charakter a sebevědomí pramenící z velkých schopností.

Dartoni má za sebou velmi úspěšnou sezonu 2018. Od konce května mu skvělá forma vydržela až do konce září, zvítězil v otevřeném L** na čas a také ve dvou kvalifikacích KMK (L** a S*) a získal velké množství předních umístění v dalších otevřených soutěžích až do stupně S. Ve druhém kole finále KMK (S**) obdržel navzdory lehké chybě nejvyšší stylové hodnocení ze všech startujících hřebců - viz video pod fotogalerií.

Jako pětiletý v roce 2017 vybojoval druhou příčku v soutěži pro 4-5leté koně na styl v Dubenci a vyhrál první kvalifikaci KMK ve Zduchovicích mezi pětiletými hřebci a valachy s celkovým součtem bodů 25,9. Absolvoval čistě i finále Martinického šampionátu mladých koní (L**). Už jako čtyřletý se Dartoni výborně prezentoval v KMK, v kvalifikacích získal první, druhé a třetí místo. Na konci sezony absolvoval výkonnostní test hřebců slovenského teplokrevníka a byl mu udělen výběr do chovu. Vyniká krásným exteriérem, jezditelností a skokovou inteligencí, provázenými příjemným temperamentem a velkým skokovým potenciálem. Díky svému skvělému charakteru je od počátku ježděný výhradně ženou.

Původ

Dartoniho otec Darco po Lugano x Codex byl dlouholetým čtyřnohým sportovním partnerem Belgičana Luda Philipaertse a kromě řady dalších úspěchů s ním obsadil 7. místo na OH v Barceloně 1992. Vykázal neuvěřitelnou tvrdost, když po velmi dlouhé skokové kariéře působil až do svých 28 let v chovu a ještě si vybojoval místo nejlepšího skokového plemeníka světa (WBFSH) v letech 2008-2011. Jako zatím jediný si toto prvenství udržel celé 4 roky. Dopomohla mu k němu celá řada vynikajících potomků, z těch nejznámějších například Winningmood, Otterongo, Parco,Copin van de Broy, Coriana van Klapscheut či týmová olympijská vítězska Sapphire. Kromě toho dal již několik velmi úspěšných synů-plemeníků, zejména Winningmooda, Non Stopa, Ogana Sitte, Parca či Douglase. Na posledním spolkovém šampionátu ve Warendorfu se ukázal jako vynikající producent skokanů i Liggesův Dibadu L. Spojení Darca s holštýnskou krví se výrazně osvědčilo - Winningmood je z matky po Cassini I x Ladalco, Non Stop z matky po Lord x Carneval, oba dosáhli výkonnosti 160 cm v parkurech a ještě se stali ceněnými plemeníky.

Dartoniho matka Clarima dosáhla během dvou sezon výkonnosti S*, přičemž ve své první sezoně jako šestiletá zvítězila v jednom z kol KMK. V sezoně 2018 se velmi úspěšně a vítězně vrátila do parkurového sportu.

Pravým bratrem Dartoniho matky Clarimy je valach McClaren, kterého si navzdory nedostatku zkušeností na vyšších soutěžích vzal na mistrovstv í světa ve všestrannosti v Tryonu 2018 dvojnásobný zlatý olympionik Mark Todd (NZL) a tuto náročnou soutěž úspěšně dokončil.

Dartoniho mateřský otec Clarimo po Clearway z Wismy po Caletto II patří k hvězdám holštýnského svazu, léta se prezentoval ve špičkových parkurech pod Rolfem-Göranem Bengtssonem a vyniká zejména energickým odrazem a dynamickým skokem, který předává i svému potomstvu - například Crunchovi, který s Bengtssonem sbírá umístění i na pětihvězdových CSI. Úžasné 6. místo vybojoval na skokovém MS v Tryonu další Clarimův potomek Chardonnay. Clarimo je zároveň z matčiny strany polobratrem legendárních plemeníků Cassini I a II.

Dartoniho bába Toni I po Landjunge x Sir Shostakovitch xx je pravou sestrou valacha Lando s výkonnosti T** a polosestrou dvou mezinárodních T*-skokanů po Caretino.

V sezoně 2019 působí DARTONI v inseminaci přímo na Farmě Ohrazenice. Svým potomkům by měl předávat zejména svou tvrdost, pružnost, jezditelnost, výbušnost a inteligenci.

Fotogalerie

Dartoni - dartoni24.jpgDartoni - dartoni23.jpgDartoni - dartoni22.jpgDartoni - dartoni21.jpgDartoni - dartoni20.jpgDartoni - dartoni18.jpgDartoni - dartoni17.jpgDartoni - dartoni16.jpgDartoni - dartoni-16.jpgDartoni - dartoni-15.jpgDartoni - dartoni-13.jpgDartoni - dartoni-12.jpgDartoni - dartoni-11.jpgDartoni - dartoni-08.jpgDartoni - dartoni-07.jpgDartoni - dartoni-05.jpgDartoni - dartoni-01.jpg

Videogalerie