Farma Ohrazenice

Sportovní koně

Esman

  • Rok narození: 2012
  • Výkonnost: ST**
  • Původ: Darco x Cassini I
  • Rodokmen Esman
  • Holštýnská rodina: 2067
  • KVH: 168 cm

Popis koně

Hřebec vlastního chovu, velmi nadějný potomek jednoho z nejlepších světových plemeníků Darca.

Esman má za sebou velmi úspěšnou sezonu 2022, kdy vyhrál soutěž stupně S v Písku a s jihočeským týmem MČR v Martinicích. V roce 2021 mimo jiné zvítězil ve dvoukolové Ceně Klatov (ST*) a čistým výkonem vybojoval druhou příčku v soutěží plemenných hřebců při Memoriálu ing. Müllera v Martinicích. Podobně se mu dařilo i v předchozích sezonách, jako 7-8letému. Na sklonku května 2019 absolvoval sedmiletý Esman čistě své první S** v Domažlicích a obsadil šestou příčku. V červenci 2019 byl součástí zlatého jihočeského týmu na MČR družstev, když obě mistrovská kola absolvoval bez trestných bodů. V srpnu pak absolvoval svoji první soutěž stupně ST*, s jediným trestným bodem za čas. Ve zkrácené „covidové“ sezoně na tyto úspěchy navázal a stabilizoval svou výkonnost na stupni ST**, když absolvoval jeden parkur této úrovně čistě a jeden s chybou.

V roce 2018 jako šestiletý dosáhl Esman výkonnosti S*, absolvoval všechny kvalifikace KMK včetně finále, kde mu bohužel po špičkovém výkonu v závěru druhého kola prasklo udidlo. Vykazuje obrovskou skokovou schopnost a potenciál do nejvyšších soutěží.

V roce 2017 jako pětiletý vyhrál letní zduchovickou kvalifikaci KMK (L**), šel čistě obě kvalifikace i finále Martinického šampionátu mladých koní a ve finále KMK obsadil 9. příčku. Již jako čtyřletý se Esman výborně prezentoval v KMK, když vybojoval čtvrté místo ve finále. Na konci sezony absolvoval výkonnostní test hřebců slovenského teplokrevníka a byl mu udělen výběr do chovu. Vyniká dlouhými liniemi a impozantními skokovými schopnostmi, provázenými dobrou technikou končetin a pozorností.

Původ

Esmanův otec Darco po Lugano x Codex byl dlouholetým čtyřnohým sportovním partnerem Belgičana Luda Philipaertse a kromě řady dalších úspěchů s ním obsadil 7. místo na OH v Barceloně 1992. Vykázal neuvěřitelnou tvrdost, když po velmi dlouhé skokové kariéře působil až do svých 28 let v chovu a ještě si vybojoval místo nejlepšího skokového plemeníka světa (WBFSH) v letech 2008-2011. Jako zatím jediný si toto prvenství udržel celé 4 roky. Dopomohla mu k němu celá řada vynikajících potomků, z těch nejznámějších například Winningmood, Otterongo, Parco, Copin van de Broy, Coriana van Klapscheut či týmová olympijská vítězska Sapphire. Kromě toho dal již několik velmi úspěšných synů-plemeníků, zejména Winningmooda, Non Stopa, Ogana Sitte, Parca či Douglase. Na posledním spolkovém šampionátu ve Warendorfu se ukázal jako vvnikající producent skokanů i Liggesův Dibadu L. jako vynikající producent skokanů i Liggesův Dibadu L. Spojení Darca s holštýnskou krví se výrazně osvědčilo - Winningmood je z matky po Cassini I x Ladalco, Non Stop z matky po Lord x Carneval, oba dosáhli výkonnosti 160 cm v parkurech a ještě se stali ceněnými plemeníky. Esman má navíc v původu stejný kros jako výše uvedený Winningmood: Darco x Cassini I.

Esmanova matka Cassiana pochází z velmi výkonné holštýnské rodiny 2067. Je dcerou legenárního skokana a plemeníka Cassini I. Její pravá sestra Casablanca La Silla dala vynikající mezinárodní skokanku Rebecu LS po Rebozzo, která na sklonku roku 2018 zvítězila ve Velké ceně Mnichova a také v pařížském Masters pod Edwardem Levym. Matka U-Cassiany klisna Giant Tschica po Tin Rocco dala 3 sportovní koně s výkonností 140-145 cm a dále Candyboe s výkonností 160 cm.

V roce 2022 působí ESMAN v inseminaci na Farmě Ohrazenice. Svému potomstvu by měl předávat zejména svou enormní skokovou schopnost, silnou konstituci, tvrdost a temperament.Jeho první dvě hříbata z našich klisen se narodila v roce 2021 a najdete je v sekci hříbata a dorost.

Fotogalerie

Esman - esman21.jpgEsman - esman20.jpgEsman - esman19.jpgEsman - esman18.jpgEsman - esman17.jpgEsman - esman16.jpgEsman - esman15.jpgEsman - esman14.jpgEsman - esman13.jpgEsman - esman12.jpgEsman - esman11.jpgEsman - esman10.jpgEsman - esman-07.jpgEsman - esman-06.jpgEsman - esman-03.jpgEsman - esman-02.jpg

Videogalerie