Farma Ohrazenice

Sportovní koně

Dartoni

  • Rok narození: 2012
  • Výkonnost: ST**
  • Původ: Darco x Clarimo
  • Rodokmen Dartoni
  • Holštýnská rodina: 2554
  • KVH: 169 cm

Popis koně

Hřebec vlastního chovu, velmi nadějný potomek jednoho z nejlepších světových plemeníků Darca.

Dartoni má za sebou velmi úspěšnou sezonu 2021. Ve svých 9 letech se hned na prvních závodech při ČSP v Brně umístil jako 3. v S a v následující soutěži ST ho porazila jen stájová kolegyně Concerta. Úspěšně startoval také na svých prvních mezinárodních závodech a zúčastnil se i MČR žen, kde náročné druhé kolo absolvoval bez trestných bodů. Na závěr sezony úspěšně absolvoval 3 náročné soutěže ST** na ČSP během pouhých 10 dnů. O svých kvalitách přesvědčil již v minulosti, jako 7letý hned v květnu 2019 absolvoval v Domažlicích svou první soutěž stupně ST* (135 cm) - bez trestných bodů, stejně jako finále, v němž v legendární Ceně Chodska obsadil 3. příčku! V červnu zvítězil v silné konkurenci v S v Praze-Velké Chuchli a za celou sezonu nasbíral řadu předních umístění v soutěžích S a ST - naposledny v říjnu na Rudné, kde zvítězil v S a byl třetí v ST*. V 8 letech na tuto výkonnost navázal, navzdory zkrácené "covidové" sezoně. Jediným čistým výkonem vyhrál v Písku oblastní mistrovství kategorie žen (S) a čistě absolvoval i následný ST parkur v rámci OM seniorů. Stále potvrzuje svou skokovou inteligenci, šikovnost, charakter a sebevědomí pramenící z velkých skokových schopností.

Jako čtyř- až šestiletý absolvoval sérii KMK a vyhrál celkem pět kvalifikací KMK.

Vyniká krásným exteriérem, jezditelností a skokovou inteligencí, provázenými příjemným temperamentem a velkým skokovým potenciálem. Díky svému skvělému charakteru je od počátku ježděný výhradně ženou.

Původ

Dartoniho otec Darco po Lugano x Codex byl dlouholetým čtyřnohým sportovním partnerem Belgičana Luda Philipaertse a kromě řady dalších úspěchů s ním obsadil 7. místo na OH v Barceloně 1992. Vykázal neuvěřitelnou tvrdost, když po velmi dlouhé skokové kariéře působil až do svých 28 let v chovu a ještě si vybojoval místo nejlepšího skokového plemeníka světa (WBFSH) v letech 2008-2011. Jako zatím jediný si toto prvenství udržel celé 4 roky. Dopomohla mu k němu celá řada vynikajících potomků, z těch nejznámějších například Winningmood, Otterongo, Parco,Copin van de Broy, Coriana van Klapscheut či týmová olympijská vítězska Sapphire. Kromě toho dal již několik velmi úspěšných synů-plemeníků, zejména Winningmooda, Non Stopa, Ogana Sitte, Parca či Douglase. Na spolkovém šampionátu ve Warendorfu 2019 se ukázal jako vynikající producent skokanů i Liggesův Dibadu L. Spojení Darca s holštýnskou krví se výrazně osvědčilo - Winningmood je z matky po Cassini I x Ladalco, Non Stop z matky po Lord x Carneval, oba dosáhli výkonnosti 160 cm v parkurech a ještě se stali ceněnými plemeníky.

Dartoniho matka Clarima dosáhla během dvou sezon výkonnosti S*, přičemž ve své první sezoně jako šestiletá zvítězila v jednom z kol KMK. V sezoně 2018 se velmi úspěšně a vítězně vrátila do parkurového sportu.

Pravým bratrem Dartoniho matky Clarimy je valach McClaren, kterého si navzdory nedostatku zkušeností na vyšších soutěžích vzal na mistrovstv í světa ve všestrannosti v Tryonu 2018 dvojnásobný zlatý olympionik Mark Todd (NZL) a tuto náročnou soutěž úspěšně dokončil. V roce 2022 absolvoval MCClaren MS v Pratoni del Vivaro s jezdkyní Jonelle Price na třetím místě s novozélandským týmem a desátí v jednotlivcích!

Dartoniho mateřský otec Clarimo po Clearway z Wismy po Caletto II patří k hvězdám holštýnského svazu, léta se prezentoval ve špičkových parkurech pod Rolfem-Göranem Bengtssonem a vyniká zejména energickým odrazem a dynamickým skokem, který předává i svému potomstvu - například Crunchovi, který s Bengtssonem sbíral vítězství a umístění až do úrovně CSI5* i v Pohárech Národů. Úžasné 6. místo vybojoval na skokovém MS v Tryonu další Clarimův potomek Chardonnay. Clarimo je zároveň z matčiny strany polobratrem legendárních plemeníků Cassini I a II.

Dartoniho bába Toni I po Landjunge x Sir Shostakovitch xx je pravou sestrou valacha Lando s výkonnosti T** a polosestrou dvou mezinárodních T*-skokanů po Caretino.

V sezoně 2022 působí DARTONI čtvrtým rokem v chovu, formou inseminace na Farmě Ohrazenice. Svým potomkům by měl předávat zejména svou tvrdost, pružnost, jezditelnost, výbušnost a inteligenci. První ročník hříbat se narodil 2020 a jeho potomky z našich klisen si můžete prohlédnout v menu "Hříbata a dorost". Exteriérově dodává silnou kostru, krásný typ a všechna jeho hříbata jsou chytrá a komunikativní. Ve videogalerii najdete záznam z volnosti prvního ročníku hříbat.

Fotogalerie

Dartoni - dartoni34.jpgDartoni - dartoni33.jpgDartoni - dartoni32.jpgDartoni - dartoni30.jpgDartoni - dartoni29.jpgDartoni - dartoni28.jpgDartoni - dartoni27.jpgDartoni - dartoni26.jpgDartoni - dartoni25.jpgDartoni - dartoni24.jpgDartoni - dartoni23.jpgDartoni - dartoni22.jpgDartoni - dartoni21.jpgDartoni - dartoni20.jpg

Videogalerie